
Mýty o úzkostiach
Anxieta - úzkosť je bežná choroba postihujúca milióny ľudí na celom svete. Napriek tomu, že sa o nej bavíme ako o bežnej chorobe, je často nepochopená, znevažovaná a oblieta ju veľa mýtov.
1. Úzkosť je iba obyčajný stres
Veľké nedorozumenie. Zatiaľ čo stres je bežná odozva nášho tela na nejakú situáciu, úzkosť je intenzívna, trvajúca a niekedy veľmi iracionálna obava, ktorá dokáže ovplyvniť život jedinca na maximum. Úzkostné poruchy sú oveľa väčšie, ako každodenný stres, častokrát vyžadujú pomoc odborníka.
2. Úzkosť je znak slabosti
V realite, kde je svet naozaj plný rôznych chorôb, o ktorých veľa "mudrcov" a "odborníkov" ani nepočuli, sú úzkosti komplexné mentálne poruchy. Ovplyvňované sú rôznymi faktormi - genetika, biochémia mozgu, životné situácie. Každý z nás, aj ten "najsilnejší" sa môže stretnúť s úzkosťami.
3. Úzkosti sú len nadmerné premýšľanie
Napriek tomu, že nadmerné premýšľanie je jedným z príznakov úzkostí, úzkosť sama osebe nie je tak jednoduchá, aby sme ju mohli hodiť za hlavu len tým, že prestaneme premýšľať. Ďalšie z príznakov sú: NEPOKOJ, SVALOVÉ NAPATIE, PROBLÉMY SO SPÁNKOM, PODRÁŽDENOSŤ.
4. Úzkosti sú vždy viditeľné.
Veľa ľudí s úzkostnou poruchou pôsobí navonok pokojne. To preto, že sa naučili skrývať svoje príznaky, dokonca excelujú vo svojom pracovnom alebo profesionálnom živote, aj keď vo vnútri sú zahltení vo vlastnom boji s emóciami.
5. Môžem sa rozhodnúť, či chcem mať úzkosť
Mne toto prišlo už veľmi vtipné napísať. Naozaj existujú takí ľudia, čo si toto myslia? - Áno, nevyjadrujem sa.
Vo svete je známy mýtus, že človek s úzkostnou poruchou sa môže rozhodnúť, že už sa nechce cítiť úzkostne a symptómy mu hneď zmiznú. Symptómy zmiznú až po meditácii, terapii, s cvičeniami na zvládanie úzkostí až liekmi.
Čo sme sa dnes naučili? Keď vidím človeka s chrípkou, nepoviem mu, že buď zdravý a on vyzdravie. Nehovorme ani ľuďom s úzkostnými poruchami, aby sa necítili zle, aby neriešili svoje pocity alebo ich dokonca podceňovali.
- z duše